Wizerunek kobiety w reklamie od wieków był przedmiotem kontrowersji. Często bywa prezentowany w sposób, który niestety nie odpowiada rzeczywistości. Czy reklamy promują realistyczne i pozytywne wizerunki kobiet, czy tylko podtrzymują szkodliwe stereotypy? Przedstawiamy kilka faktów i analiz.

Reklamy w ogóle – wprowadzenie do problemu

Zanim przejdziemy do dyskusji na temat roli kobiet w reklamach i ich wizerunku, warto zwrócić uwagę na pewien ogólny fakt. Reklamy są bardziej powiązane z naszymi marzeniami niż faktycznymi potrzebami. W końcu ich głównym celem jest sprzedaż, a nie edukacja czy informowanie. Często są przerywnikiem w trakcie oglądania filmów i seriali, korzystają z zabawnych schematów i łatwych emocjonalnie sztuczek. Nie można jednak na nich wyłącznie odbierać rzeczywistości społecznej.

Kobieta jako przedmiot – reklama vs. rzeczywistość

Kobiety są bardzo często wykorzystywane w reklamie jako przedmiot seksualny. Widzimy wy idealne, jednak niestety nie będące w stu procentach pochodną rzeczywistości. Reklamy wykorzystują wyidealizowany wygląd kobiet, a nawet dosłownie poddają ich ciało procesom digitalnej edycji. To prowadzi do tego, że realistyczne wizerunki kobiet są marginalizowane i uważane za mało atrakcyjne.

Wizerunek kobiety w reklamie a społeczeństwo

Wizerunek kobiet w reklamie ma znacznie większy wpływ na społeczeństwo niż się zwykle uważa. Takie przesłanie wpływa na nasz styl życia, nasze myślenie i nasze zachowanie. Często ludzie, którzy się identyfikują z konkretną marką albo produktem, otaczają się kreowanymi w ten sposób wizerunkami – od stroju po styl życia. W ten sposób, z jednej strony, kobiety są zadowolone, że mogą za sprawą reklam znaleźć marki, które im odpowiadają, ale z drugiej strony, reklamy często posługują się stereotypami i przedstawiają kobiety w sposób, który nie odzwierciedla rzeczywistości.

Realistyczne wizerunki kobiet są ważne – pozytywny trend

W ostatnim czasie możemy jednak zauważyć, że wiele marek dostrzega potrzebę zmiany swojego podejścia do wizerunku kobiet w reklamie. Coraz więcej marek zwraca uwagę na wzbudzenie w odbiorcy pozytywnych emocji, używa modeli o różnym pochodzeniu kulturowym i wiekowym.

Jak przełamać szkodliwe schematy?

Podsumowując, wizerunek kobiety w reklamie niestety często nie odpowiada rzeczywistości. Marek zaczynają jednak dostrzegać, że przełamanie szkodliwych stereotypów i uwzględnienie różnorodności w swoich kampaniach to korzystny kierunek. Aby uzyskać pozytywne skutki, musimy jednak zrozumieć, że kampanie społeczne, aktywizm i zmiany w reklamie to proces długotrwały, który wymaga czasu, zorganizowania i zaangażowania wielu osób. Takie zmiany z pewnością nie będą dokonywać się w ciągu jednej nocy, ale każda mała kropla może pomóc rozwiązać ten problem.